Jdi na obsah Jdi na menu
 


The Simpsons: Movie (2007)
(Simpsonovi ve filmu)

Orig. název: The Simpsons: Movie

Režie: David Silverman
Herci: ,hlasy, Dan Castellaneta, Julie Kavner, Nancy Cartwright, Yeardley Smith, Harry Shearer, Hank Azaria, Pamela Hayden, Tress MacNeille, Maggie Roswell, Russi Taylor, Marcia Wallace


Žánr: Animovaný / Komedie
Výroba: USA , 2007

Česká PREMIERA: 27.7.2007

Simpsonovi dávají měsíc před svou premiérou o své existenci opět znát. A jedná se o upozornění potěšitelné, protože kromě toho, že je druhý trailer sestaven z prakticky nových záběr, dává k ochutnání svou typickou humornou nálož, kterou reprezentuje prezident Schwarzenegger, který byl zvolen, aby vedl, ne četl; dále také Spider-Pig a mnohé další. Navíc provedené ve skvělém střihu a gradaci velkolepého letního blockbusteru (kterým ve své podstatě je). Simpsonovi si zakládají na titul nejlepšího animáku roku! A teď mě omluvte, za chvíli vysílají několikátou reprízu třetí řady ;)
 

Simpsonovi si co do kvality upoutávky dali na čas (i když na tom nejsou tak špatně jako pořád ti Piráti, nebo i slavný kouzelníček, který má premiéru ve stejném měsíci). Ovšem trpělivost se vyplatila a poprvé od ohlášení vziku filmu to vypadá, že ten film bude stát za to. Až do teď jsme museli snášet v horším případě krátké, leckdy nevtipné skeče, v lepším případě geniální teaser, který ale s filmem neměl nic společného. Tato upoutávka je vytvořen stylisticky filmově. Nebojte se proto mírného úvodu, protože ještě před polovinou traileru se to rozproudí. Rychlé, ale přehledné střihy, dramatická hudba a povědomí, že se blíží něco velkého. To samotné by stačilo leckterému letnímu blockbusteru, a proto Simpsonovi nezapomínají být tím, čím jsou. Lehce dospěláckou, lehce úchylnou, ale vždy správně načasovanou a promyšlenou legrací, která si utahuje z američanů (nejen).

Harry Potter and the Order of Phoenix (2007)
(Harry Potter a Fénixův řád)

Orig. název: Harry Potter and the Order of Phoenix

Režie: David Yates
Scénář: Michael Goldenberg
Herci: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Imelda Staunton, George Harris, Helena Bonham Carter, Natalia Tena, Kathryn Hunter, Evanna Lynch, Gary Oldman, Harry Melling, Richard Griffiths, Fiona Shaw, Sian Thomas, Jason Boyd, Richard Macklin, Charles Hughes, Susie Shinner, Auror Dawlish, Nick Shim, Ralph Fiennes, Apple Brook, James Walters, James Utechin, Alec Hopkins, Jason Piper


Žánr: Akční / Dobrodružný / Fantasy
Výroba: USA , 2007

Česká PREMIERA: 19.7.2007

Harry Potter a Fénixův řád se jevil jako naprosto odepsaný film. Nejdřív obsazení Davida Yates na post režiséra, poté rozpačitý a nechtěně vtipný teaser a dlouhé marketingové prázdniny, během nichž studio jednou za čas vypustilo nějakou tu fotku, která ale spíš, než by diváka navnadila, vystrašila. Každopádně den, kdy studio vypustilo plnohodnotný trailer , byl tento týden. A studio Warner bros. se ukázalo jako velice chytré. Já sám jsem Fénixův řád pokládal za pohřbený, ale pak přišel TENTO trailer a film se probíjí mezi ty nejočekávanější filmy léta. Čím to? Nebudu se zabývat typickými vlastnostmi dokonalého traileru včetně chytlavé potterovské hudby a zběsile adrenalinové gradace, ale spíš celkového vyzněním traileru. Nejednoho milovníka Cuarónova Pottera (ano, míním ten nejlepší díl) potěší nejasné psychedelické a snové pasáže, ve kterým nejvíce zamrazí při záběru na Voldemorta tiše postávajícího mezi hloučkem studentů a jejich rodičů na nádraží King's Cross. Další výrazným faktem je, že se ve filmu dočkáme mnoha podstatných věcí a pokud by byla délka taková, jak se povídá, byla by šance, že film nebude tak uspěchaný jako Ohnivý pohár. Tudíž by se opět mohlo více pracovat s psychologií postav (na čemž ostatně kniha stojí). Na závěr (stejně tak v traileru) musím pochválit i akční sekvence, který vypadají vskutku impozantně a "akčně"! Pokud by tak dopadl i samotný film, nebál bych se jej srovnávat s Vězněm z Azkabanu. Nezapomínejme však, že trailery jsou hodně zmanipulované reklamy.

Spider-Man 3 (2007)

Režie: Sam Raimi
Scénář: Steve Ditko, Stan Lee
Herci: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Thomas Hayden Church, Topher Grace


Žánr: Akční / Komiks
Výroba: USA , 2007

Česká PREMIERA: 3.5.2007

Teď už to vypadá o poznání lépe. Oproti prvnímu traileru nabízejí střihači vyváženou dávku love-story, akce a hororu. Love-story se nese v podobně příjemném a nekýčovitém duchu jako v druhém Spider-Manovi. Akce je monumentální a není zcela jasné, na kterou se více těšit. Souboj v podzemce, úžasný souboj mezi mrakodrapy s bortícími se domy a letecký souboj se Zeleným goblinem (o dalších nemluvě). A opět dostane prostor Raimiho hororová láska. Ti pozornější si jistě všimli, s jakým stylem natočil Raimi scénu s Dr. Octaviem na operačním stole. Tentokrát bude mít nejspíš ještě více příležitostí, a to díky Venomovi. Ano, a ti hodnější z vás ho uvidí i v tomto traileru. Už nemám takový strach, co vy? :)

Click (2006)
(Klik - Život na dálkové ovládání)

Orig. název: Click

Režie: Frank Coraci
Scénář: Mark O'Keefe, Steve Wayne Kore
Herci: Adam Sandler, Christopher Walken, Kate Beckinsale, Blake Heron, Allen Covert, Peter Dante, David Hasselhoff, Sean Astin, Rachel Dratch, Henry Winkler, Katie Cassidy


Žánr: Komedie
Výroba: USA , 2006, 98 minut

Česká PREMIERA: 21.9.2006

Obsah:

Dovedete si představit, že by jste měli možnost ovládat svůj život pouhým stiskem tlačítka? Michaelu Newmanovi se tento sen díky ovládači jednoho vynálezce splní. Netuší však, že hrátky s časem mají nedozírně důsledky.

The Fast and the Furious : Tokyo Drift (2006)
(Rychle a zběsile 3: Tokijská jízda)

Orig. název: The Fast and the Furious : Tokyo Drift

Režie: Justin Lin
Scénář: Chris Morgan, Kario Salem
Herci: Bow Wow, Lucas Black, Brian Tee, Nikki Griffin, Sung Kang, Jason Tobin, Nathalie Kelley


Žánr: Akční / Krimi
Výroba: USA , 2006, 104 minut

Česká PREMIERA: 20.7.2006

Obsah:

Podobná kostra příběhu jako v minulých dvou dílech, tentokrát přesunuta do Japonska - Tokya, kde se pořádají nelegální závody a kde se objevuje americký frajírek, bažící po výhře.

Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007)
(Piráti z Karibiku: Na konec světa)

Orig. název: Pirates of the Caribbean: At Worlds End

Režie: Gore Verbinski
Scénář: Terry Rossio, Ted Elliott
Herci: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Stellan Skarsg,229,rd, Jack Davenport, Kevin R, McNally, Lee Arenberg, Mackenzie Crook, Andy Beckwith, Reggie Lee, Chow Yun,Fat


Žánr: Dobrodružný / Akční / Komedie
Výroba: USA , 2007

Česká PREMIERA: 25.5.2007

Shrek the Third (2007)
(Shrek Třetí)

Orig. název: Shrek the Third

Režie: Raman Hui, Chris Miller
Scénář: Peter Seaman, Jeffrey Price
Herci: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz, Antonio Banderas, Rupert Everett, Julie Andrews, John Cleese, Justin Timberlake, Eric Idle, John Krasinski, Cheri Oteri, Amy Poehler, Maya Rudolph, Amy Sedaris, Ian McShane


Žánr: Animovaný / Komedie / Dobrodružný / Fantasy
Výroba: USA , 2007, 93 minut

Česká PREMIERA: 14.6.2007

Obsah:

Za normálních okolností by krásní, mladí a zelení manželé Shrekovi po odstranění zákeřné Kmotřičky víly a jejího nemožného syna Krasoně ve druhém pokračování animované komedie Shrek žili nerušeně a hlavně šťastně až do smrti. Vzhledem k tomu, že se stali protagonisty nejúspěšnějšího animovaného filmu všech dob, nemají na pohodu nárok. Dobrodružství, která si pro ně kreativní scenáristé vymysleli tentokrát, jsou ještě vypečenější, než ta, která oba zlobříci prožili doposud. Posuďte sami: Král Harold má nakahánku, a je proto jasné, že musí vládu v království Za sedmero horami někomu předat. Ještě jasnější je, že nástupcem trůnu se má stát manžel jeho nejjasnější dcery Fiony. Shrek se ale vyhlídkám na kralování brání tak intenzívně, že se raději rozhodne přemluvit Fionina bratrance, teenagera Artuše, aby si královskou korunu nasadil on. Nejdřív ho ale bude muset najít a udělat z něj chlapa. Zatímco Shrek, Oslík a Kocour v botách se vydávají na poměrně dobrodružnou expedici, osiřelá Fiona má úplně jiné starosti. Absence mužského elementu v království se rozhodne zneužít již jednou odpálkovaný Krasoň, který se chce za pomoci záporných pohádkových postav zmocnit vlády v zemi Za sedmero horami násilím. Fiona je ale především Zlobryně a až na druhém místě princezna, a proto se Krasoňovi a jeho zlé armádě postaví. Navíc není sama, v první linii s ní kromě královny Lilien kráčí i svůdné komando princezen (Sněhurka, Popelka, Růženka a další), které jsou odhodlány všechny své přednosti využít boji. Ve Shrekovi Třetím bude prostě pořádně veselo, a to jsme tu ještě nezmínili draslíky, roztomilé potomky Oslíka a Dračice, a jedno překvapení, které Fiona přede všemi tají.

Scary Movie 4 (2006)

Orig. název: Scary Movie 4

Režie: David Zucker
Scénář: Craig Mazin , Jim Abrahams
Herci: Anna Faris, Regina Hall, Craig Bierko, Leslie Nielsen, Carmen Electra, Shaquille O,Neal, Dr, Phil, Bill Pullman, Chris Elliot, Molly Shannon, Michael Madsen, Chingy, Lil, John


Žánr: Horor / Komedie
Výroba: USA , 2006, 83 minut

Česká PREMIERA: 8.6.2006

Obsah:

Naomi Cambell v podání Anna Faris a Craig Bierko jako Tom Ryan prochází směsicí parodiiních scén z Války světů, Nenávisti, Vesnice, Saw i "soukromého" života Toma Cruise.

Live Free or Die Hard (2007)
(Smrtonosná past 4.0)

Orig. název: Live Free or Die Hard

Režie: Len Wiseman
Scénář: Mark Bomback, Doug Richardson
Herci: Bruce Willis, Maggie Q, Justin Long


Žánr: Akční / Thriller / Dobrodružný
Výroba: USA , 2007, 130 minut

Česká PREMIERA: 28.6.2007

Obsah:

Čtvrté pokračování mimořádně úspěšné série s Brucem Willisem jako nekompromisním protivníkem teroristů všeho druhu a všech národností, slibuje klasickou akční podívanou. V záplavě všech nejmodernějších trikových filmů tak nabízí nejen hrdinu ze staré školy, ale i klasické automobilové honičky, detonace, pořádného záporného hrdinu a střet postmoderního "počítačového" světa se zdravým selským rozumem.

Over the Hedge (2006)
(Za plotem)

Orig. název: Over the Hedge

Režie: Tim Johnson, Karey Kirkpatrick
Scénář: Len Blum
Herci: Bruce Willis, Garry Shandling, Steve Carell, William Shatner, Avril Lavigne, Catherine O,Hara, Eugene Levy, Wanda Sykes, Nick Nolte, Omid Djalili, Allison Janney, Thomas Haden Church


Žánr: Akční / Animovaný / Dobrodružný / Komedie
Výroba: USA , 2006, 80 minut

Česká PREMIERA: 15.6.2006

Obsah:

Co by se asi stalo, kdyby se jednoho dne u party lesních zvířátek objevil mýval a napovídal jim, že za tou velkou zelenou zdí na kraji lesa je místo oplývající zbytky jídla a netušenými možnostmi? Zkusili by štěstí, navíc je to zajímavý námět pro animovaný film...

Night at the Museum (2006)
(Noc v muzeu)

Orig. název: Night at the Museum

Režie: Shawn Levy
Scénář: Ben Garant, Daniel Goldin
Herci: Ben Stiller, Robin Williams, Carla Gugino, Kim Raver, Mickey Rooney, Dick Van Dyke, Bill Cobbs, Ricky Gervais, Rami Malek, Paul Rudd, Steve Coogan, Owen Wilson


Žánr: Akční / Fantasy / Komedie / Rodinný
Výroba: USA , 2006

Česká PREMIERA: 18.1.2007

Transformers (2007)

Orig. název: Transformers

Režie: Michael Bay
Scénář: Roberto Orci, Alex Kurtzman
Herci: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Jon Voight, Bernie Mac, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Amaury Nolasco, Kevin Dunn, Ronnie Sperling


Žánr: Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
Výroba: USA , 2007

Česká PREMIERA: 16.8.2007

Stormbreaker (2006)

Orig. název: Stormbreaker

Režie: Geoffrey Sax
Scénář: Anthony Horowitz
Herci: Sarah Bolger, Jimmy Carr, Robbie Coltrane, Stephen Fry, Damian Lewis, Ewan McGregor, Bill Nighy, Sophie Okonedo, Alex Pettyfer, Missi Pyle, Andy Serkis, Alicia Silverstone, Ashley Walters, Mickey Rourke


Žánr: Akční / Dobrodružný / Rodinný
Výroba: USA , 2006, 93 minut

Česká PREMIERA: 19.10.2006

Taxi 4 (2007)

Orig. název: Taxi 4

Režie: Gérard Krawczyk
Herci: Frédéric Diefenthal, Bernard Farcy, Edouard Montoute, Samy Naceri


Žánr: Akční / Komedie
Výroba: Francie , 2007, 91 minut

Česká PREMIERA: 12.4.2007

Obsah:

Taxi 4 je čtvrtou částí slavné automobilové ságy Taxi napsané Lucem Bessonem. Všichni hlavní herci trilogie Taxi se vrací ke čtvrtému opusu – taxikář Samy Naceri, nešikovný policajt Frédéric Diefenthal, komisař Bernard Farcy, jehož role zaujímá v tomto díle mnohem významnější post než u předchozích dílů. Rovněž se vrací Emma Wyklund (dříve Emma Sjöberg) a Edouard Montoute, stejně tak i režisér Gérard Krawczyk, který stál u zrodu Taxi 2 a 3. Jediná Marion Cotillard, hvězda třech předchozích filmů, se natáčení čtyřky nezúčastnila.

King Kong (2005)

Orig. název: King Kong

Režie: Peter Jackson
Scénář: Peter Jackson, Fran Walsh, Phi
Herci: Naomi Watts, Jack Black, Adrien Brody, Andy Serkis, Jamie Bell, Colin Hanks, Thomas Kretschmann


Žánr: Dobrodružný / Akční / Fantasy / Drama
Výroba: Nový Zéland / USA , 2005

Česká PREMIERA: 15.12.2005

Men in Black 2 (2002)
(Muži v černém 2)

Orig. název: Men in Black 2

Režie: Barry Sonnenfeld
Scénář: Robert Gordon; Barry Fanaro
Herci: Will Smith, Tommy Lee Jones, Lara Flynn Boyle, Patrick Warburton, Johnny Knoxville, Rosario Dawson, Rip Torn


Žánr: Akční / Sci-Fi
Výroba: USA , 2002, 88 minut

Česká PREMIERA: 18.7.2002

Fantastic Four: Rise of The Silver Surfer (2007)
(Fantastická čtyřka a Silver Surfer)

Orig. název: Fantastic Four: Rise of The Silver Surfer

Režie: Tim Story
Scénář: Mark Frost
Herci: Michael Chiklis, Ioan Gruffudd, Chris Evans, Jessica Alba, Julian McMahon, Beau Garrett, Andre Braugher, Vanessa Minnillo


Žánr: Akční / Komedie / Sci-Fi
Výroba: USA , 2007

Česká PREMIERA: 5.7.2007

Obsah:

Fantastická čtyřka se vrací a tentokrát bude mít co dočinění se Silver Surferem, který brázdí galaxie a hledá vhodné planety pro svého pána Galaktuse.

Shrek the Third (2007)
(Shrek Třetí)

Orig. název: Shrek the Third

Režie: Raman Hui, Chris Miller
Scénář: Peter Seaman, Jeffrey Price
Herci: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz, Antonio Banderas, Rupert Everett, Julie Andrews, John Cleese, Justin Timberlake, Eric Idle, John Krasinski, Cheri Oteri, Amy Poehler, Maya Rudolph, Amy Sedaris, Ian McShane


Žánr: Animovaný / Komedie / Dobrodružný / Fantasy
Výroba: USA , 2007, 93 minut

Česká PREMIERA: 14.6.2007

Obsah:

Za normálních okolností by krásní, mladí a zelení manželé Shrekovi po odstranění zákeřné Kmotřičky víly a jejího nemožného syna Krasoně ve druhém pokračování animované komedie Shrek žili nerušeně a hlavně šťastně až do smrti. Vzhledem k tomu, že se stali protagonisty nejúspěšnějšího animovaného filmu všech dob, nemají na pohodu nárok. Dobrodružství, která si pro ně kreativní scenáristé vymysleli tentokrát, jsou ještě vypečenější, než ta, která oba zlobříci prožili doposud. Posuďte sami: Král Harold má nakahánku, a je proto jasné, že musí vládu v království Za sedmero horami někomu předat. Ještě jasnější je, že nástupcem trůnu se má stát manžel jeho nejjasnější dcery Fiony. Shrek se ale vyhlídkám na kralování brání tak intenzívně, že se raději rozhodne přemluvit Fionina bratrance, teenagera Artuše, aby si královskou korunu nasadil on. Nejdřív ho ale bude muset najít a udělat z něj chlapa. Zatímco Shrek, Oslík a Kocour v botách se vydávají na poměrně dobrodružnou expedici, osiřelá Fiona má úplně jiné starosti. Absence mužského elementu v království se rozhodne zneužít již jednou odpálkovaný Krasoň, který se chce za pomoci záporných pohádkových postav zmocnit vlády v zemi Za sedmero horami násilím. Fiona je ale především Zlobryně a až na druhém místě princezna, a proto se Krasoňovi a jeho zlé armádě postaví. Navíc není sama, v první linii s ní kromě královny Lilien kráčí i svůdné komando princezen (Sněhurka, Popelka, Růženka a další), které jsou odhodlány všechny své přednosti využít boji. Ve Shrekovi Třetím bude prostě pořádně veselo, a to jsme tu ještě nezmínili draslíky, roztomilé potomky Oslíka a Dračice, a jedno překvapení, které Fiona přede všemi tají.

Teenage Mutant Ninja Turtles (2007)
(Želvy ninja)

Orig. název: Teenage Mutant Ninja Turtles

Režie: Kevin Munroe
Scénář: Kevin Munroe


Žánr: Akční / Komiks / Komedie
Výroba: USA , 2007, 89 minut

Česká PREMIERA: 19.4.2007

Obsah:

V New Yorku se začínají dít divné věci. Tajemný Max Winters staví armádu z monster neznámého původu. Obyvatele znepokojují zvláštní, rychle se pohybující stíny na zdech a neobvyklá hvězdná seskupení. Město New York potřebuje pomoc želvích bojovníků více než kdy dříve, ale kde vlastně jsou? Čtveřice kdysi nerozlučných bojovníků neprožívá šťastné období. Leonardo je pryč na zvláštním výcviku. Raphael, Donatello a Michelangelo tak přišli o svého přirozeného vůdce. Rodina se pozvolna rozpadá. Dokáží se želví bojovníci znovu sjednotit, aby mohli čelit nové hrozbě? Mistr Tříska spolu s April pro to udělají vše. 3D animace a potemnělá atmosféra přibližuje Želvy Ninja původnímu komiksu.

Ghost Rider (2006)

Orig. název: Ghost Rider

Režie: Mark Steven Johnson
Scénář: Mark Steven Johnson
Herci: Nicolas Cage, Jon Voight, Wes Bentley, Eva Mendes, Matt Long, Sam Elliott, Peter Fonda, Donal Logue


Žánr: Akční / Fantasy / Thriller / Sci-Fi
Výroba: USA , 2006, 110 minut

Česká PREMIERA: 15.3.2007

Obsah:

Jednou za čas potřebuje ďábel člověka, který by mu skrze svou prokletou duši posloužil jeho účelům. Tito lidé se pak stávají Ghost Riderery. Johnny Blazeovi v mládí umíral otec. Smlouvou s ďáblem ho chtěl zachránit. Bohužel si život zničil víc, než chtěl.

My Super Ex-Girlfriend (2006)
(Moje superbejvalka)

Orig. název: My Super Ex-Girlfriend

Režie: Ivan Reitman
Scénář: Don Payne
Herci: Uma Thurman, Luke Wilson, Anna Faris, Eddie Izzard, Rainn Wilson, Wanda Sykes


Žánr: Akční / Komedie
Výroba: USA , 2006, 95 minut

Česká PREMIERA: 11.1.2007

Eragon (2006)

Orig. název: Eragon

Režie: Stefen Fangmeier
Herci: Ed Speleers, John Malkovich, Jeremy Irons, Djimon Hounsou, Robert Carlyle, Sienna Guillory


Žánr: Fantasy / Akční / Dobrodružný
Výroba: USA , 2006, 115 minut

Česká PREMIERA: 14.12.2006

Eragon (2006)

Orig. název: Eragon

Režie: Stefen Fangmeier
Herci: Ed Speleers, John Malkovich, Jeremy Irons, Djimon Hounsou, Robert Carlyle, Sienna Guillory


Žánr: Fantasy / Akční / Dobrodružný
Výroba: USA , 2006, 115 minut

Česká PREMIERA: 14.12.2006

Garfields A Tale of Two Kitties (2006)
(Garfield 2: Příběh dvou kocourů)

Orig. název: Garfields A Tale of Two Kitties

Režie: Tim Hill
Scénář: Joel Cohen
Herci: Bill Murray, Breckin Meyer, Jennifer Love Hewitt, Billy Connolly


Žánr: Animovaný / Komiks / Rodinný
Výroba: USA , 2006

Česká PREMIERA: 10.8.2006

Obsah:

Garfield se tentokrát vydává na cestu do Britského královtsví, kde ho čeká záměna s královským kocourem. Brzy tak zjistí, že královský život není vůbec špatný.

Superman Returns (2006)

Orig. název: Superman Returns

Režie: Bryan Singer
Scénář: Michael Dougherty, Dan Harris
Herci: Brandon Routh, Kate Bosworth, Kevin Spacey, James Marsden, Frank Langella, Sam Huntington, Eva Marie Saint, Kal Penn, Parker Posey, Peta Wilson


Žánr: Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
Výroba: USA , 2006, 154 minut

Česká PREMIERA: 27.7.2006

Obsah:

Je zpět...hrdina v modrém oblečku a červené plášťence s ikonicky známým S se vrátil, aby po letech strávených v kosmu, kdy pátral po svých rodových kořenech, znovu obnovil mír na Zemi. Jak se ale zdá, ne všichni jsou z jeho návratu, který přichází ve stejnou dobu jako propuštění padoušského Lexe Luthora z vězení, který opět chystá za pomoci mimozemské technologie vyhladit miliardy lidí. Jak se Clark Kent popere s osobním životem, v němž si jeho láska pořídila potomka, a profesním, v němž tentokrát půjde o hodně?
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář